XXI Parresia

SONY DSC
SONY DSC
SONY DSC
SONY DSC

W dniach 25-26 lutego 2016 r. odbyło się XXI Międzynarodowe Spotkanie Ruchu Światło-Życie Parresia. Uczestniczyło w nim ponad trzydzieści osób z siedmiu krajów – Czech, Słowacji, Ukrainy, Niemiec, Białorusi, Turkmenistanu i Polski. Olbrzymią radością była obecność braci grekokatolików.

Za prowadzenie Parresii odpowiadał ks. Ireneusz Kopacz wraz z Międzynarodową Diakonią Ewangelizacji „Drogocenna Perła”. Spotkanie rozpoczęliśmy w czwartek Mszą Świętą, na której kazanie wygłosił o. Andrzej Madej z Turkmenistanu, który opowiadał o swoich doświadczeniach pracy misyjnej w tym kraju.

W trakcie spotkania oprócz wspólnej modlitwy w językach narodowych, wysłuchaliśmy również konferencji ks. Jarosława Gąsiorka wprowadzającej w nowy temat roku formacyjnego: „Miłosierni jak Ojciec”. Odczytane zostały listy jedności, które dotarły do nas z Luizjany (Stany Zjednoczone), Filipin oraz Chin.

Uczestnicy wymienili się również propozycjami współpracy w inicjatywach podejmowanych przez Ruch w różnych krajach. Od piątkowego wieczoru włączyli się w program 41. Kongregacji Odpowiedzialnych.

Dla mnie Parresia była niesamowitym doświadczeniem bogactwa Ruchu. Pomimo różnic kulturowych i językowych dzieliliśmy podobne problemy i radości. Olbrzymie wrażenie zrobiła na mnie wspólna modlitwa w różnych językach – po raz kolejny bardzo namacalnie pokazała mi powszechność Kościoła. Bardzo ubogacający był również wzajemny zapał do pomocy i współpracy w trakcie Parresi, ale także liczne zaproszenia na późniejszy czas. Był to czas olbrzymiej radości ze spotkania i wspólnoty.

Katarzyna Herman, Diakonia Misyjna

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *